Płytki Gerima do Hardox

Części i akcesoria

W ofercie ukosowarek ręcznych Gerima [SMA30 / SMA40 / SMA50 / SMA60] znajdują się płytki ze specjalnym pokryciem, ułatwiającym fazowanie stali trudnościeralnych typu Hardox oraz pancernych typu Armox.

Stale o podwyższonej odporności na ścieranie stanowią duże wyzwanie dla standardowych narzędzi skrawających. Podobnie stale balistyczne – odporne na uderzenie. Ich duża wytrzymałość / twardość szybko niszczy narzędzia skrawające. Dzieje się tak dlatego, że płytka trąc o twardą powierzchnię skrawanej krawędzi szybko zużywa (wyciera), odsłaniając materiał rodzimy płytki (węglik spiekany).

Dlatego też płytki do stali trudnoskrawalnych mają inny rodzaj pokrycia – o mniejszym współczynniku tarcia. Większy poślizg pokrycia przeciwdziała jego szybszemu zużyciu. Posiadają osiem krawędzi skrawających, co stanowi o ekonomice ich użytkowania. Montowane są głowicy wielopłytkowej a określonym kącie skrawania.

Ukosowanie stali typu Hardox czy Armox należy wykonywać z obniżoną prędkością obrotową głowicy skrawającej oraz ciągłym posuwem. Jest to ważny czynnik z uwagi na to, że zatrzymana głowica przy twardym materiale zaczyna się nagrzewać trąc o jego krawędź a nie skrawając. W takim przypadku dochodzi do szybkiego starcia pokrycia płytki a w konsekwencji również jej przyspieszonego stępienia. Przytępiona płytka skrawająca słabo skrawa a bardziej trze o twardy materiał i „koło się zamyka”.

Warto wspomnieć, że firma Gerima rekomenduje przy ukosowaniu fazowarkami ręcznymi SMA [z systemem redukcji drgań] stali trudnych w skrawaniu, zastosowanie specjalnego sztyftu. Polepsza on poślizg płytki skrawającej po powierzchni ukosowanej krawędzi, jednocześnie dochładzając płytki skrawające.

Chętnie służymy naszą praktyczną wiedzą w doborze odpowiedniej fazowarki oraz narzędzi obróbczych. Skontaktuj się z nami 503-569-621info@ukosowarki.com.pl – a pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie.