Typy napędów ukosowarek ręcznych

Blog

Rodzaj napędu ukosowarki. Czy ma znaczenie?

Jeśli myślimy o ukosowarkach ręcznych do blach, to w przytłaczającej większości maszyny tego typu napędza jednofazowy silnik prądu zmiennego zasilany z sieci 230V. Zatem jeśli większość używa tego typu napędu, po co to zmieniać? Rozwiązanie ma kilka wad tj. cykl pracy na maksymalnych parametrach jest nie większy niż 50% / przy większych maszynach napęd jest ciężki / przy intensywnej pracy trzeba relatywnie często serwisować maszynę (wymiana szczotek).

Firma Gerima jest liderem w produkcji ukosowarek ręcznych do blach https://ukosowarki.com.pl/page/ukosowarki-reczne-gerima z różnego rodzaju napędami, i są to

  • Klasyczny napęd elektryczny z sieci jednofazowej o napięciu 230V
  • Napęd wysokoczęstotliwościowy stosowany do największej z gamy producenta ukosowarek ręcznych SMA60BHV https://ukosowarki.com.pl/product/view?id=77 . Ukosowarka podłączona jest do zasilacza, który jest przetwornicą wpiętą to sieci 400V. Podwyższa on częstotliwość prądu zasilania (z klasycznej 50Hz na 300Hz), przez co można zredukować masę napędu ukosowarki, przy zachowaniu wysokiej mocy. Na uwagę zasługuje również bezszczotkowy silnik indukcyjny, który nie wymaga tak częstej obsługi jak klasyczny komutatorowy. Napęd ma oczywiście regulację prędkości obrotowej, przez co można ustawić ją odpowiednio do danego materiału, który będzie ukosowany.
  • Napęd pneumatyczny odpowiada na potrzebę wysokiego cyklu pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i gabarytów (szczególnie przy większych ukosowarkach). Silnik pneumatyczny nie nagrzewa się pod wpływem obciążenia jak klasyczne silniki elektryczne. Nie wymaga też wymiany szczotek węglowych, co przy wysokich cyklach pracy stanowi o lepszym wykorzystaniu ukosowarki – częściej pracuje / rzadziej jest w serwisie. Trzeba wspomnieć, że napędy pneumatyczne tego typu potrzebują znacznej ilości osuszonego powietrza o właściwych parametrach : ciśnienie / wydajność. Nie mają możliwości regulacji prędkości obrotowej głowicy, przez co nie zaleca się ich do trudniejszych w obróbce stali trudnościeralnych, pancernych, kwasoodpornych.

Wybór odpowiedniego napędu to klucz do produktywności – najlepszego wykorzystania ukosowarki oraz najmniejszego obciążenia operatora. W tym kontekście wartym przywołania są poniższe akcesoria, stosowane w ukosowarkach ręcznych Gerima:

W przypadku potrzeby doboru odpowiedniego rozwiązania do ukosowania – pisz na info@ukosowarki.com.pl